blog › czym jest najem okazjonalny?

Czym jest najem okazjonalny?Najem okazjonalny

Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Tego typu rodzaj najmu daje właścicielom nieruchomości skuteczniejszą ochronę ich własności.

Dla kogo?

Prawo do najmu okazjonalnego dotyczy tylko i wyłącznie lokali, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Z takiej formy najmu mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Możliwość najmu okazjonalnego przysługuje również posiadaczom własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu.

Co musi zawierać umowa?

Umowa pomiędzy właścicielem, a najemcą musi zawierać:

  • oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i jednocześnie zobowiązuje się do zabrania wszystkich swoich rzeczy i wydania lokalu użytkowego w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia lokalu;
  • wskazanie przez najemcę alternatywnego lokalu, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku obowiązku opuszczenia lokalu;
  • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby, która posiada tytuł prawny do lokalu,w którym po opuszczeniu mieszkania mógłby zamieszkać eksmitowany, o wyrażeniu zgody na jego zamieszkanie.

Mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny może zostać wynajęte na maksymalnie 10 lat, jednak okres ten może zostać później przedłużony.

Właściciel lokalu ma 14 dni na zgłoszenie zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobi, umowa najmu okazjonalnego stanie się zwykłą umową najmu.

Zysk dla właściciela i wynajmującego

Właściciel może znacznie łatwiej pozbyć się niechcianego lokatora, który sam nie chce się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania. Ustawodawca, mając na względzie silną pozycję najemców, wzmocnił prawa wynajmujących, którzy nie uchylają się od płacenia podatku od najmu.
Podczas, gdy umowa najmu została rozwiązana, a wynajmujący nadal nie opuszcza mieszkania, właściciel ma prawo do jego eksmisji – dotyczy to nawet kobiet w ciąży, małoletnich czy ciężko chorych.

Wynajmujący, podpisując umowę najmu okazjonalnego ma pewność, że właściciel może pobierać od niego jedynie kwotę czynszu, która została określona wcześniej, oraz opłaty niezależne od niego np. media, pod warunkiem, że umowa nie stanowi inaczej.

Rozwiązanie umowy

Jeżeli lokator nie ma zamiaru opuścić lokalu mimo wygaśnięcia lub upływu terminu umowy, wówczas właściciel wręcza mu pisemne żądanie opuszczenia lokalu. Termin na opróżnienie nie może przekraczać 7 dni od daty wręczenia pisma. Jeśli żądanie nie przyniesie skutku, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktu notarialnego dołączonego do umowy.


Jak szybko wynająć mieszkanie – kilka wskazówek

Na rynku jest bardzo dużo ofert wynajmu lub sprzedaży mieszkań. Co zrobić, aby to właśnie Twoje mieszkanie cieszyło się popularnością wśród innych ofert? Jak szybko znaleźć lokatorów? Mamy dla Ciebie kilka porad!

Dokonaj niezbędnych napraw!

Zanim wystawisz mieszkanie na sprzedaż, zadbaj o to, aby potencjalny lokator czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Urwane drzwiczki szafek, odstające listwy podłogowe, wystające przewody elektryczne, sypiący się tynk ze ścian lub sufitu to szczegóły, na które kupujący zwracają dużą uwagę. Dlatego, jeśli chcesz by oferowane przez Ciebie mieszkanie było bezpieczne – napraw wszystkie usterki.

Posprzątaj i odśwież mieszkanie!

Zakurzone lampy, szafki, plamy na podłodze, zacieki na lodówce, brudna toaleta raczej odstraszą niż zachęcą lokatorów do wyboru Twojego mieszkania. Aby uniknąć rozczarowań – gruntownie wysprzątaj mieszkanie! Nie musisz robić gruntownego remontu, wymieniać wszystkich sprzętów, ale zadbaj o najważniejsze detale. Wystarczy, że pomalujesz ściany na jasny kolor, a wnętrze zyska nowej świeżości, co więcej jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń.

Stare pamiątki, odzież, artykuły codziennego użytku, czy też zdjęcia osób, które wcześniej wynajmowały mieszkanie, powinny zniknąć zanim zaprosisz potencjalnych współlokatorów. Wynajmowane pomieszczenia powinny być neutralne.

Zrób dobre zdjęcia oraz... bądź miły i uprzejmy!

Staranne, estetyczne zdjęcia są dźwignią handlu! Ludzie są wzrokowcami - jasne, ładne zdjęcia sprawiają, że mamy ochotę odwiedzić dane miejsce, zobaczyć je z bliska. Robiąc zdjęcia, staraj się pokazać jak największą przestrzeń.

To co wydaje się oczywiste, nie zawsze ma zastosowanie w praktyce. Bywa, że właściciele otwierają drzwi z grymasem na twarzy, widać, że są zestresowani lub znudzeni. Nie popełniaj tego błędu – uśmiechaj się! Pokaż oglądającym, że są dla Ciebie ważni, że zależy Ci, by im się dobrze mieszkało.

Zobacz również:

jak wygląda wycena nieruchomości?

Na co dzień nikt nie potrzebuje wyceniać wartości domu w którym mieszka. Wydaje się nam nawet, że nigdy nie będziemy potrzebowali tego robić. Okazuje się jednak ...
czytaj więcej

dokumenty do wyceny nieruchomości

Jak szybko wykona pan tę wycenę?" - to pytanie słyszę za każdym razem, gdy ktoś potrzebuje operatu szacunkowego nieruchomości. Klientom się zawsze spieszy ...
czytaj więcej

kupno domu - na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli zamierzasz kupić gotowy dom musisz koniecznie sprawdzić czy nie posiada on jakichś ukrytych wad.Niezależnie od ...
czytaj więcej