blog › kupno domu - na co warto zwrócić uwagę?

Kupno domu - na co warto zwrócić uwagę?

stary dom do kupieniaJeśli zamierzasz kupić gotowy dom musisz koniecznie sprawdzić czy nie posiada on jakichś ukrytych wad. Niezależnie od tego czy Twój wymarzony obiekt był oddany do użytkowania w tym roku, czy jest to starszy budynek - nie pozwól się zaskoczyć!

Niestety sprzedawcy nie zawsze działają na korzyść kupującego. Nie muszą w cale oszukiwać, ale wystarczy, że zatają pewne informacje, by przysporzyć Ci dodatkowego zachodu i strat finansowych. Polecamy więc jak najszybciej sprawdzić dom, który zamierzamy kupić, pod względem kilku parametrów:

Zgodne z prawem dokumenty

Koniecznie sprawdź, czy Twój wymarzony dom został wybudowany legalnie, czyli zgodnie z obowiązującymi w czasie jego budowy przepisami. Nie można wierzyć sprzedającemu, który twierdzi, że za czasów „komuny” nie było obowiązku załatwiania jakichkolwiek „papierów”...

Dostęp do drogi

Kolejną bardzo istotną kwestią jest dostępność kupowanej nieruchomości do drogi publicznej. Wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistość może nas mocno zaskoczyć. Na wsiach, wiele domów posiada dojazd, do którego właściciel nie ma żadnego prawa, ale od pokoleń zna się z rodziną właściciela gruntu, po którym przebiega droga i może z niej do woli korzystać. Nowy właściciel domu niekoniecznie otrzyma od gospodarza taki sam przywilej bezpłatnego przejazdu.

Zatajone obciążenia

Jeszcze inną kwestią jest obciążenie działu III księgi wieczystej najróżniejszymi służebnościami, np. prawo właścicieli okolicznych nieruchomości do przejazdu przez działkę, służebność przesyłu względem elektrowni czy gazociągów. Najgorszym obciążeniem działu III są wpisy o wszczętych egzekucjach z interesującej nas nieruchomości. W istotny sposób wpływają one na możliwość użytkowania kupowanej nieruchomości w przyszłości.


Wszystkie te powyższe kwestie wpływają na wartość samej nieruchomości i cenę, którą powinno się zapłacić za jej zakup. Świadomość wszystkich ewentualnych obciążeń będzie również pomocna przy negocjacjach ceny domu ze sprzedającym.

Warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego rzeczoznawcy nieruchomości, który poza gruntownym zbadaniem dokumentacji domu, oceni ogólny stan i faktyczną wartość domu.


Zobacz również:

czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów.czytaj więcej

jak wygląda wycena nieruchomości?

Na co dzień nikt nie potrzebuje wyceniać wartości domu w którym mieszka. Wydaje się nam nawet, że nigdy nie będziemy potrzebowali tego robić. Okazuje się jednak ...
czytaj więcej

dokumenty do wyceny nieruchomości

Jak szybko wykona pan tę wycenę?" - to pytanie słyszę za każdym razem, gdy ktoś potrzebuje operatu szacunkowego nieruchomości. Klientom się zawsze spieszy ...
czytaj więcej