blog › kupujesz nowo-wybudowany dom? Przeczytaj koniecznie!

Kupujesz nowo-wybudowany dom? Przeczytaj koniecznie!

Para kupująca dom.


Jeśli planujesz kupno nowego domu, który wcześniej nie był przez nikogo użytkowany - jesteś w dużo bardziej komfortowej sytuacji, niż gdybyś kupował stary dom. Nie oznacza to jednak, że nie podejmujesz żadnego ryzyka. Dom, który od początku był budowany z myślą o dalszej odsprzedaży może okazać się bardzo chybioną inwestycją. Co więc powinieneś zrobić przed zakupem, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia?

Skompletuj dokumenty.

Przede wszystkim sprawdź, czy dom został oddany do użytkowania. Potwierdzi to decyzja zawarta w dokumentacji. Jeśli ta nie została wydana, możesz złożyć o nią należny wniosek. Pamiętaj jednak, że jest to proces czasochłonny. Wniosek należy złożyć na trzy tygodnie przed dniem planowanego zamieszkania budynku. Do pisma trzeba dołączyć szereg niezbędnych dokumentów, których kompletowanie może zająć kolejne tygodnie. Nikt jednak nie może zagwarantować, że taka decyzja zostanie wydana. Jeśli więc zależy Ci na czasie, powinieneś zastanowić się nad rezygnacją z zakupu.

Musisz również wiedzieć, co powinno być zawarte w dokumentacji budynku. Bezwzględnie musi się w niej znaleźć pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokoły odbiorów – zarówno tych prac, które miały miejsce na zakończenie budowy, jak i tych, które były przeprowadzone w jej trakcie. Konieczne jest również posiadanie operatów geodezyjnych oraz książek obmiarów i dziennik budowy.

Dokładne informacje o tym, jakie dokumenty powinny znaleźć się w Twoim posiadaniu po zakupie domu uzyskasz w odpowiednim dla siebie Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Sprawdź, czy działka ma prawidłowo wytyczone granice.

Odpowiednio wytyczone granice działki to podstawa. Jeśli teren jest ogrodzony powstaje duże ryzyko, że część ogrodzenia znajduje się na sąsiedniej posesji, a to może skutkować koniecznością jego rozbiórki. Jeśli jednak teren nie jest ogrodzony można zlecić geodecie ponowne przeprowadzenie pomiarów, co jednak rodzi dodatkowe wydatki.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Reszta informacji, które należy sprawdzić są czysto techniczne. Musisz bowiem wiedzieć, czy dom posiada sprawne instalacje oraz czy jest zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną. Warto również zyskać pewność, że stan techniczny domu na prawdę pozwala na jego bezpieczne zamieszkanie.

Kwestia wyboru domu zawsze zależna jest także od jego lokalizacji, którą należy wybierać - nie tylko zgodnie z własnymi wyobrażeniami dotyczącymi pięknego domu z dużym ogrodem, ale także biorąc pod uwagę panujące w okolicy ceny. Niekiedy bowiem nie warto przepłacać, a faktyczną wartość rynkową lepiej sprawdzić z pomocą rzeczoznawcy.  


Zobacz również:

czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów.czytaj więcej

jak wygląda wycena nieruchomości?

Na co dzień nikt nie potrzebuje wyceniać wartości domu w którym mieszka. Wydaje się nam nawet, że nigdy nie będziemy potrzebowali tego robić. Okazuje się jednak ...
czytaj więcej

dokumenty do wyceny nieruchomości

Jak szybko wykona pan tę wycenę?" - to pytanie słyszę za każdym razem, gdy ktoś potrzebuje operatu szacunkowego nieruchomości. Klientom się zawsze spieszy ...
czytaj więcej