blog › na co zwracać uwagę, kupując starszy dom?

Na co zwracać uwagę, kupując starszy dom?        Stary dom

Stare domy bywają urokliwe, ale niestety zawsze mają jakąś historię i nie chodzi tu o sentymentalne opowieści. Przede wszystkim chodzi o przeszłość użytkowania budynku i o to, jaki jest jego faktyczny stan. Oto najczęstsze problemy, które możesz napotkać kupując stary dom:

Brak najważniejszych dokumentów.

W domach z wieloletnią przeszłością częstym problemem okazuje się brak dokumentacji, która z biegiem lat często ulega zniszczeniu lub zostaje zagubiona. Oczywiście, prawnie nie powinno to mieć miejsca, ponieważ według obowiązujących przepisów wszystkie informacje dotyczące budynku muszą być zabezpieczone przed zniszczeniem i obecny właściciel musi być w ich posiadaniu.

Dzięki pełnej dokumentacji można nie tylko zaczerpnąć istotnych informacji dotyczących stanu budynku, ale i zyskać pewność, że obiekt nie jest tak zwaną „samowolą budowlaną”, co w przypadku starych budynków zdarza się dość często.

Stan techniczny domu.

Stwierdzenie sprawności instalacji i stanu technicznego należy zlecić inżynierowi, który po oględzinach będzie w stanie stwierdzić, czy dom nadaje się do zamieszkania. Nie można oczekiwać od specjalisty przeprowadzenia takiej ekspertyzy w ciągu kilku godzin. Na dokładną ocenę składa się bowiem mnóstwo czynników. Cena takiego przedsięwzięcia to zwykle kilkaset złotych, które przestają mieć jakąkolwiek wartość, jeśli w grę wchodzi zakup domu za kilkaset tysięcy.

Co zrobić, aby nie przepłacać?

Warto sprawdzać faktyczną wartość budynku, którą oszacuje rzeczoznawca budowlany. Operat szacunkowy, jaki uzyskasz od specjalisty nie tylko da ci pewność co do wartości nieruchomości, ale będzie stanowił także idealną podwalinę do rozpoczęcia ewentualnych negocjacji.

Niemile widziani intruzi.

W księgach wieczystych koniecznie sprawdź, czy budynek nie jest obciążony prawami osób trzecich. Po podpisaniu umowy może okazać się, że w nowym domu zamieszka z Tobą obca osoba, która ma prawo wieczystego użytkowania pewnej części nieruchomości. Wgląd w księgi wieczyste można uzyskać w sądzie rejonowym.

Pozostaje jeszcze kwestia sąsiadów. Często bowiem sąsiedztwo, zwłaszcza takie, które tworzy swoiste mikro społeczności, bywa nieprzyjazne dla nowo przybyłych mieszkańców i skutecznie zniechęca ich do zamieszkania domu.

Kupując stary dom możesz sporo zaoszczędzić, pamiętaj jednak, aby cena nie była jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Sprzedawcy potrafią skutecznie manipulować podświadomością więc mimo wszelkich pułapek jakie zostaną na Ciebie zastawione postaraj się zachować trzeźwy umysł i ze zdrowym rozsądkiem podejmij ostateczną i najkorzystniejszą dla siebie decyzję.

Zobacz również:

czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów.czytaj więcej

jak wygląda wycena nieruchomości?

Na co dzień nikt nie potrzebuje wyceniać wartości domu w którym mieszka. Wydaje się nam nawet, że nigdy nie będziemy potrzebowali tego robić. Okazuje się jednak ...
czytaj więcej

dokumenty do wyceny nieruchomości

Jak szybko wykona pan tę wycenę?" - to pytanie słyszę za każdym razem, gdy ktoś potrzebuje operatu szacunkowego nieruchomości. Klientom się zawsze spieszy ...
czytaj więcej