blog › zakup działki inwestycyjnej - najczęstsze problemy

Zakup działki inwestycyjnej - najczęstsze problemy 

działka inwestycyjnaKupując pierwszą w życiu działkę dla własnej firmy nie sposób uprzedzić wszystkich problemów. Nawet doświadczony inwestor niejednokrotnie może się niemiło zaskoczyć. Zdradzamy więc najczęstsze błędy polskich przedsiębiorców, które z odpowiednią wiedzą, można całkowicie wyeliminować.

Miejscowy plan zagospodarowania terenu

Kupując działkę inwestycyjną musimy sprawdzić przede wszystkim, co konkretnie można na niej wybudować. To, że zbywca sprzedając nam grunt zapewnia nas, że jest to działka w pełni inwestycyjna, może się okazać czystą iluzją. Niekoniecznie musi to wynikać ze złych intencji właściciela działki; może to być zwykła niewiedza. Lecz jakże dla nas szkodliwa!

Nie każdy wie, że możliwości inwestycyjne danego gruntu określone są w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego lub innych dokumentach o charakterze planistycznym. Gdzie je znaleźć? W urzędzie gminy, na terenie której znajduje się interesująca nas działka. Są one publicznie dostępne dla interesariuszy.

Dojazd do drogi publicznej

Kolejną bardzo istotną kwestią do ustalenia jest dojazd do drogi publicznej. Często właścicielowi gruntu może wydawać się tylko, że jego działka ma uregulowany stan prawny dojazdu, o czym nas próbuje przekonać, nie mając żadnych dowodów.

W efekcie "droga gminna" okazuje się być drogą prywatną, do której nie mamy żadnych praw. Gmina, co prawda, może taką drogą władać lub zarządzać, ale nie zmienia to faktu, że nie może nam zagwarantować żadnych praw do korzystania z niej. Jeśli prawowity właściciel drogi z jakiegoś powodu nie pozwoli nam z niej korzystać, mamy solidny problem.


Polecamy więc dogłębne sprawdzenie dokumentacji związanej z interesującą nas działką w odpowiednim urzędzie gminy. A jeśli nie mamy na to czasu, warto powierzyć szczegółowe sprawdzenie dokumentacji doświadczonemu i rzetelnemu rzeczoznawcy lub certyfikowanemu pośrednikowi nieruchomości.


Zobacz również:

czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jako szczególny rodzaj najmu został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów.czytaj więcej

jak wygląda wycena nieruchomości?

Na co dzień nikt nie potrzebuje wyceniać wartości domu w którym mieszka. Wydaje się nam nawet, że nigdy nie będziemy potrzebowali tego robić. Okazuje się jednak ...
czytaj więcej

dokumenty do wyceny nieruchomości

Jak szybko wykona pan tę wycenę?" - to pytanie słyszę za każdym razem, gdy ktoś potrzebuje operatu szacunkowego nieruchomości. Klientom się zawsze spieszy ...
czytaj więcej