Wadowice, os. Jesionowe 11 600 461 792

Jak wygląda wycena nieruchomości?

Na co dzień nikt nie potrzebuje wyceniać wartości domu w którym mieszka. Wydaje się nam nawet, że nigdy nie będziemy potrzebowali tego robić. Okazuje się jednak, że w wielu sytuacjach życiowych poproszą nas o szacunek nieruchomości bądź operat szacunkowy i wtedy nie ma wyjścia - trzeba szukać rzeczoznawcy.

Kiedy będzie Ci potrzebny rzeczoznawca majątkowy?

Bez profesjonalnej wyceny swojego domu nie uzyskamy kredytu hipotecznego, nie będziemy mogli ustalić adekwatnej do rynku ceny sprzedawanego budynku, a nawet nie zawsze będziemy mogli w pełni bezpiecznie skorzystać z przysługującego naszej rodzinie spadku czy wartościowej darowizny. Domy jednorodzinne, mieszkania, działki budowlane, nieruchomości komercyjne - to wszystko, prędzej czy później będzie wymagało oszacowania własnej wartości.


Jak wygląda proces wyceny?

Proces wyceny jest ściśle powiązany z celem, do jakiego jest wykonywany. Cel określa rodzaj szacowanej wartości, a w dalszej konsekwencji - metodykę pracy. Firmy ubezpieczeniowe, które ewentualnie wypłacają nam odszkodowania za szkody powstałe
w naszych nieruchomościach zainteresowane są głównie ich wartością odtworzeniową. Jednak większość osób prywatnych potrzebuje oszacować rynkową wartość swojego domu czy mieszkania, potrzebną do celów sprzedażowych, spadkowych czy w celu uzyskania sprawiedliwego poziomu odszkodowania np. za wykorzystanie działki pod budowę gminnej drogi.

Zarówno cel sporządzania szacunku, jak i wielkość oraz rodzaj nieruchomości mają z kolei wpływ na ilość dokumentów, jakie należy przeanalizować oraz rodzaj i zakres analizy rynku nieruchomości, jaką należy przeprowadzić. Zakres wyceny wiąże się również z rodzajem praw podlegających wycenie, np. prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, prawo służebności przesyłu przez nieruchomość na rzecz przedsiębiorstwa przesyłowego.


Ile trwa szacunek wartości nieruchomości?

Nie da się podać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas również zależny jest od wielu czynników. Istotna jest wielkość nieruchomości, ilość działek gruntowych, ilość budynków i budowli, które trzeba wycenić. Niebagatelną kwestią jest kompletność dokumentacji formalno-prawnej i technicznej dla danej nieruchomości, dlatego warto jak najszybciej przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty (lub uprzedzić rzeczoznawcę majątkowego o ich braku).

A konkretnie? Nad bardziej skomplikowanymi wycenami rzeczoznawca może pracować nawet kilka miesięcy. Z kolei proste szacunki wykonuje się w czasie od kilku do kilkunastu dni.

Czytaj także:

Należymy do stowarzyszeń MSPON oraz MSRZM

Logo MSPON Logo MSRZM

Realizacja strony strony internetowe oświęcim

+

Wysyłając wiadomość z naszego formularza zgadzasz się by Expert Nieruchomości Rafał Jamróz, Anna Kłonowska-Jamróz przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.