Wadowice, os. Jesionowe 11 600 461 792

Kupno domu - na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli zamierzasz kupić gotowy dom musisz koniecznie sprawdzić czy nie posiada on jakichś ukrytych wad. Niezależnie od tego czy Twój wymarzony obiekt był oddany do użytkowania w tym roku, czy jest to starszy budynek - nie pozwól się zaskoczyć!

Niestety sprzedawcy nie zawsze działają na korzyść kupującego. Nie muszą w cale oszukiwać, ale wystarczy, że zatają pewne informacje, by przysporzyć Ci dodatkowego zachodu i strat finansowych. Polecamy więc jak najszybciej sprawdzić dom, który zamierzamy kupić, pod względem kilku parametrów:

Zgodne z prawem dokumenty

Koniecznie sprawdź, czy Twój wymarzony dom został wybudowany legalnie, czyli zgodnie z obowiązującymi w czasie jego budowy przepisami. Nie można wierzyć sprzedającemu, który twierdzi, że za czasów „komuny” nie było obowiązku załatwiania jakichkolwiek „papierów”...

Dostęp do drogi

Kolejną bardzo istotną kwestią jest dostępność kupowanej nieruchomości do drogi publicznej. Wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistość może nas mocno zaskoczyć. Na wsiach, wiele domów posiada dojazd, do którego właściciel nie ma żadnego prawa, ale od pokoleń zna się z rodziną właściciela gruntu, po którym przebiega droga i może z niej do woli korzystać. Nowy właściciel domu niekoniecznie otrzyma od gospodarza taki sam przywilej bezpłatnego przejazdu.

Zatajone obciążenia

Jeszcze inną kwestią jest obciążenie działu III księgi wieczystej najróżniejszymi służebnościami, np. prawo właścicieli okolicznych nieruchomości do przejazdu przez działkę, służebność przesyłu względem elektrowni czy gazociągów. Najgorszym obciążeniem działu III są wpisy o wszczętych egzekucjach z interesującej nas nieruchomości. W istotny sposób wpływają one na możliwość użytkowania kupowanej nieruchomości w przyszłości.


Wszystkie te powyższe kwestie wpływają na wartość samej nieruchomości i cenę, którą powinno się zapłacić za jej zakup. Świadomość wszystkich ewentualnych obciążeń będzie również pomocna przy negocjacjach ceny domu ze sprzedającym.

Warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego rzeczoznawcy nieruchomości, który poza gruntownym zbadaniem dokumentacji domu, oceni ogólny stan i faktyczną wartość domu.


Czytaj także:

Należymy do stowarzyszeń MSPON oraz MSRZM

Logo MSPON Logo MSRZM

Realizacja strony strony internetowe oświęcim

+

Wysyłając wiadomość z naszego formularza zgadzasz się by Expert Nieruchomości Rafał Jamróz, Anna Kłonowska-Jamróz przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.