Wadowice, os. Jesionowe 11 600 461 792

Kupujesz nowo-wybudowany dom?
Przeczytaj koniecznie!

Skompletuj dokumenty.

Przede wszystkim sprawdź, czy dom został oddany do użytkowania. Potwierdzi to decyzja zawarta w dokumentacji. Jeśli ta nie została wydana, możesz złożyć o nią należny wniosek. Pamiętaj jednak, że jest to proces czasochłonny. Wniosek należy złożyć na trzy tygodnie przed dniem planowanego zamieszkania budynku. Do pisma trzeba dołączyć szereg niezbędnych dokumentów, których kompletowanie może zająć kolejne tygodnie. Nikt jednak nie może zagwarantować, że taka decyzja zostanie wydana. Jeśli więc zależy Ci na czasie, powinieneś zastanowić się nad rezygnacją z zakupu.

Musisz również wiedzieć, co powinno być zawarte w dokumentacji budynku. Bezwzględnie musi się w niej znaleźć pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokoły odbiorów – zarówno tych prac, które miały miejsce na zakończenie budowy, jak i tych, które były przeprowadzone w jej trakcie. Konieczne jest również posiadanie operatów geodezyjnych oraz książek obmiarów i dziennik budowy.

Dokładne informacje o tym, jakie dokumenty powinny znaleźć się w Twoim posiadaniu po zakupie domu uzyskasz w odpowiednim dla siebie Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Sprawdź, czy działka ma prawidłowo wytyczone granice.

Odpowiednio wytyczone granice działki to podstawa. Jeśli teren jest ogrodzony powstaje duże ryzyko, że część ogrodzenia znajduje się na sąsiedniej posesji, a to może skutkować koniecznością jego rozbiórki. Jeśli jednak teren nie jest ogrodzony można zlecić geodecie ponowne przeprowadzenie pomiarów, co jednak rodzi dodatkowe wydatki.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Reszta informacji, które należy sprawdzić są czysto techniczne. Musisz bowiem wiedzieć, czy dom posiada sprawne instalacje oraz czy jest zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną. Warto również zyskać pewność, że stan techniczny domu na prawdę pozwala na jego bezpieczne zamieszkanie.

Kwestia wyboru domu zawsze zależna jest także od jego lokalizacji, którą należy wybierać - nie tylko zgodnie z własnymi wyobrażeniami dotyczącymi pięknego domu z dużym ogrodem, ale także biorąc pod uwagę panujące w okolicy ceny. Niekiedy bowiem nie warto przepłacać, a faktyczną wartość rynkową lepiej sprawdzić z pomocą rzeczoznawcy.Czytaj także:

Należymy do stowarzyszeń MSPON oraz MSRZM

Logo MSPON Logo MSRZM

Realizacja strony strony internetowe oświęcim

+

Wysyłając wiadomość z naszego formularza zgadzasz się by Expert Nieruchomości Rafał Jamróz, Anna Kłonowska-Jamróz przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.