Wadowice, os. Jesionowe 11 600 461 792

Na co zwracać uwagę, kupując starszy dom?

Brak najważniejszych dokumentów.

W domach z wieloletnią przeszłością częstym problemem okazuje się brak dokumentacji, która z biegiem lat często ulega zniszczeniu lub zostaje zagubiona. Oczywiście, prawnie nie powinno to mieć miejsca, ponieważ według obowiązujących przepisów wszystkie informacje dotyczące budynku muszą być zabezpieczone przed zniszczeniem i obecny właściciel musi być w ich posiadaniu.

Dzięki pełnej dokumentacji można nie tylko zaczerpnąć istotnych informacji dotyczących stanu budynku, ale i zyskać pewność, że obiekt nie jest tak zwaną „samowolą budowlaną”, co w przypadku starych budynków zdarza się dość często.

Stan techniczny domu.

Stwierdzenie sprawności instalacji i stanu technicznego należy zlecić inżynierowi, który po oględzinach będzie w stanie stwierdzić, czy dom nadaje się do zamieszkania. Nie można oczekiwać od specjalisty przeprowadzenia takiej ekspertyzy w ciągu kilku godzin. Na dokładną ocenę składa się bowiem mnóstwo czynników. Cena takiego przedsięwzięcia to zwykle kilkaset złotych, które przestają mieć jakąkolwiek wartość, jeśli w grę wchodzi zakup domu za kilkaset tysięcy.

Co zrobić, aby nie przepłacać?

Warto sprawdzać faktyczną wartość budynku, którą oszacuje rzeczoznawca budowlany. Operat szacunkowy, jaki uzyskasz od specjalisty nie tylko da ci pewność co do wartości nieruchomości, ale będzie stanowił także idealną podwalinę do rozpoczęcia ewentualnych negocjacji.

Niemile widziani intruzi.

W księgach wieczystych koniecznie sprawdź, czy budynek nie jest obciążony prawami osób trzecich. Po podpisaniu umowy może okazać się, że w nowym domu zamieszka z Tobą obca osoba, która ma prawo wieczystego użytkowania pewnej części nieruchomości. Wgląd w księgi wieczyste można uzyskać w sądzie rejonowym.

Pozostaje jeszcze kwestia sąsiadów. Często bowiem sąsiedztwo, zwłaszcza takie, które tworzy swoiste mikro społeczności, bywa nieprzyjazne dla nowo przybyłych mieszkańców i skutecznie zniechęca ich do zamieszkania domu.

Kupując stary dom możesz sporo zaoszczędzić, pamiętaj jednak, aby cena nie była jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Sprzedawcy potrafią skutecznie manipulować podświadomością więc mimo wszelkich pułapek jakie zostaną na Ciebie zastawione postaraj się zachować trzeźwy umysł i ze zdrowym rozsądkiem podejmij ostateczną i najkorzystniejszą dla siebie decyzję.


Czytaj także:

Należymy do stowarzyszeń MSPON oraz MSRZM

Logo MSPON Logo MSRZM

Realizacja strony strony internetowe oświęcim

+

Wysyłając wiadomość z naszego formularza zgadzasz się by Expert Nieruchomości Rafał Jamróz, Anna Kłonowska-Jamróz przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.