Wadowice, os. Jesionowe 11 600 461 792

Zakup działki inwestycyjnej - najczęstsze problemy

Miejscowy plan zagospodarowania terenu

Kupując działkę inwestycyjną musimy sprawdzić przede wszystkim, co konkretnie można na niej wybudować. To, że zbywca sprzedając nam grunt zapewnia nas, że jest to działka w pełni inwestycyjna, może się okazać czystą iluzją. Niekoniecznie musi to wynikać ze złych intencji właściciela działki; może to być zwykła niewiedza. Lecz jakże dla nas szkodliwa!

Nie każdy wie, że możliwości inwestycyjne danego gruntu określone są w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego lub innych dokumentach o charakterze planistycznym. Gdzie je znaleźć? W urzędzie gminy, na terenie której znajduje się interesująca nas działka. Są one publicznie dostępne dla interesariuszy.

Dojazd do drogi publicznej

Kolejną bardzo istotną kwestią do ustalenia jest dojazd do drogi publicznej. Często właścicielowi gruntu może wydawać się tylko, że jego działka ma uregulowany stan prawny dojazdu, o czym nas próbuje przekonać, nie mając żadnych dowodów.

W efekcie "droga gminna" okazuje się być drogą prywatną, do której nie mamy żadnych praw. Gmina, co prawda, może taką drogą władać lub zarządzać, ale nie zmienia to faktu, że nie może nam zagwarantować żadnych praw do korzystania z niej. Jeśli prawowity właściciel drogi z jakiegoś powodu nie pozwoli nam z niej korzystać, mamy solidny problem.


Polecamy więc dogłębne sprawdzenie dokumentacji związanej z interesującą nas działką w odpowiednim urzędzie gminy. A jeśli nie mamy na to czasu, warto powierzyć szczegółowe sprawdzenie dokumentacji doświadczonemu i rzetelnemu rzeczoznawcy lub certyfikowanemu pośrednikowi nieruchomości.

Czytaj także:

Należymy do stowarzyszeń MSPON oraz MSRZM

Logo MSPON Logo MSRZM

Realizacja strony strony internetowe oświęcim

+

Wysyłając wiadomość z naszego formularza zgadzasz się by Expert Nieruchomości Rafał Jamróz, Anna Kłonowska-Jamróz przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.